Eelmisel nädalal kolmapäeva õhtul ja neljapäeval valmistasime koolieelikutest Põrnikate ja Jaaniusside lastega koduleiba. Leivategu toimus samaaegselt kahes grupis, et kahe rühma lapsed rohkem tegevust leiaksid, lisaks oli igavlejatel võimalus leivateemalisi pilte värvida. Iga laps sai osaleda leivataina valmimise protsessis (osad lisasid koostisaineid, osad segasid, osad sõtkusid), iga soovija sai vormi sisse tõsta tainast. Osale tainast lisasime ka seemneid. Lõpptulemusena valmis 48 muffinivormis küpsetatud leivakakukest, millest iga laps sai ühe koju kaasa. Lisaks valmis ülejäänud tainast suur vormileib, mida said maitsta ka lasteaia töötajad. Leivataina valmistamise lõppjärku käis pildistamas Kaire Talviste, kes teeb mõlema rühma jaoks rühmaraamatut. Hiljem täitsid lapsed oma rühmades leivateemalist ristsõna.
Reedel olin asendaja Sajajalgsete rühmas, kus valmistasime 5-6-aastaste lastega ciabatta-t ehk itaalia tuhvelleiba. Lapsed nägid, et mitte igal pool ei sööda tumedat rukkileiba. Osade vanemate soovil jagan teiega retsepte ja fotosid valminud leibadest.
KODULEIB:
peotäis juuretist
1l käesooja vett
ca 400g maltoosat
rukkijahu
Leivataina tegu alusta õhtul: Lahusta juuretis vees, lisa maltoosa ja rukkijahu nii palju, et tekiks keefiri paksune segu. Kata kauss rätikuga ja jäta toasooja seisma. Hommikuks peaks segu pinnal olema vaht peal.
2dl suhkrut
6tl soola (triiki, mitte kuhjaga)
4-5dl nisujahu (annab leivale veidi õhulisust kuid võib teha ka ainult rukkijahust)
rukkijahu
soovil seemneid, pähkleid, mandleid, rosinaid, singitükikesi, praetud sibula tükikesi vm meelepärast
Vahutavale segule lisa suhkur ja sool ning jahu. Sõtku tainast. Jahu on piisavalt kui peotäiel tainal lasta kussi kukkuda ja kukkunud tainatükike enam laiali valguma ei hakka. Sõtku kuni tainas hakkab lurtsuma. Võta peotäis tainast juuretiseks, seda hoitakse järgmise leivateoni külmkapis. Seejärel lisa tainasse seemned või muud meelepärased lisandid ja sõtku läbi. Tõsta tainas vormidesse nii, et pool vormist oleks tainaga täidetud ja jäta räti alla kerkima. Kui tainas on kerkinud enam-vähem vormi servani, siis pista vormid eelkuumutatud ahju. Suurt vormileiba küpseta 220C juures 15 min. Pintselda leiba pealt veega ja alanda temperatuur 200C. Lase sel temperatuuril küpseda veel 15min, pintselda uuesti veega ja alanda temperatuur 180C. Küpseta veel 30 min. Siis võta vormid ahjust ja kata kuum leib niiske käterätikuga, siis jääb leivakoorik pehmem. Lase enne lahti lõikamist umbes tunnike jahtuda. Muffinivormis küpsetades on temperatuurid samad kuid küpsetamise kestvus vastavalt temperatuurile 5min, 10 min ja 10 min. Kata küpsed leivakakud ahjust välja võttes samuti niiske rätikuga. Koduleib püsib toatemperatuuril ilma hallitama minemata palju kauem kui poeleib.
CIABATTA:
25g pärmi
4tl suhkrut
5dl külma vett
2tl soola
9dl nisujahu
1dl rukkijahu
2spl õli
Lahusta pärm suhkruga vedelaks, lisa vesi ja sool. Lisa juurde osade kaupa jahud ja õli. Sõtku tainas korralikult läbi. Puista tainale rukkijahu ja jäta rätiku alla toatemperatuurile 2 tunniks kerkima. Tainas on vedelam kui tavalised pärmitainad - ära oota, et tainas käte küljest lahti lööb. Tõsta tainas kahe osana küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja vormi neist jahuste kätega kaks kitsamat piklikku pätsikest, raputa peale veidi rukkijahu, kata rätiga ja lase pool tundi kerkida. Siis tõsta 200C eelkuumutatud ahju. Ahju võib panna kuumakindla nõu, mis on veega poolenisti täidetud. Küpseta 20 minutit, võta ahjust välja ja kata niiske rätikuga, siis jääb koorik pehme. Lase enne lahti lõikamist jahtuda. Maitseb hästi tomati, mozzarella, basiiliku ja oliiviõliga.
FOTOD: koduleiva pildid on fotole jäädvustanud Lepatriinude kasvataja Kristina Alas
Suured tänud kõigile, kes leivateo õnnestumises abilised olid!
Liana Kahn