Mida külmemaks läksid ilmad ja lühemaks kahanesid päevad, seda rohkem oli tunda, et mingi ärevus ja igatsus poeb põue. Igaühel oli see isemoodi. Väiksemad ootasid igahommikusi üllatusi päkapikkude poolt ja suuremad jälle seda jõulude erilist hõngu ja meeleolu.

Et aeg niisama tühja ei jookseks hakkasime juba varakult jõulude tulekuks valmistuma.

Ühel päeval leidsime üleskutse Vanamõisa Jõulumaa joonistusvõistlusele. Kohe tuli mõte osaleda, sest auhinnaks oli Jõulumaa külastus. Hakkasime lastega meisterdama võistluspilti, mis väljendaks väikeste Jaaniusside jõuluootust. Postitasime pildi sinna kuhu vaja ja…..osutusimegi võitjateks.

Sõit Jõulumaale toimus meie talvele kohase liiklusvahendi bussiga. Üks, kaks ja kolm olimegi bussiga Kiilist Vanamõisa Jõulumaal. Mitu tundi möödusid Jõulumaal kui silmapilk, sest Metsamoor oli metsast tulnud Indiaani püstkotta meile rääkima loomadest ja lindudest. Veel õpetas ta lastele vana-aja luuletust. Jõulukojas oli ootamas meid Jõuluvana Julius, kes kuulas ära meie luuletuse ja pakkus igaühele maiustust. Sealt edasi saime näha, et lemmikloomadel oli ka enda koda, kus nad pesitsesid. Saime kuulda väga erilist ja põnevat lugu nende seal elutsevate loomade kohta. Nüüd liikusime meisterdamiskotta, kus päkapikkude käe all sai kaunistada karbile enda väljamõeldud joonistuste ja kleebistega karbikaas. Veel käisime sepikojas, kus sepp Raul tutvustas sepatööd. Oma pisikese õpipoisiga valmistasid nad meile õnnenaela, millega kaasnes sepa heatahtlik soov, et järmisel aastal meile ikka lapsi juurde tuleks.

Jõulumaa kulminatsiooniks oli jõuluetenduse "Sokisööjate Jõulud" vaatamine.

Õhtuks oli maa kaetud lumega ning sellest pisikesest jõuluootusest pildil oli saanud muinasjutuline tõelisus.

Ilusaid jõule!

Riina Viljak

Jaaniusside rühma õpetaja

 

 

Lasteaia fotokas 001

Selle õppeaasta teema lasteaias on NÄHKA ja LOPEGA looduses, mille eesmärgiks on pakkuda lastele vahetu elamuse kaudu teadmisi loodusest. Neid teadmisi kasutades oskavad lapsed hoida ja hinnata puhast loodust ning tegutseda keskkonnasõbralikult. Kes on aga Nähka ja Lope, saad tõpsemalt teada meie lasteaia kodulehelt põnevate tegemiste rubriigist.

Viimase aja suuremaks ülelasteaialiseks ettevõtmiseks oli koos peredega meisterdatud mängusjade, õppevahendite ja tarbeesemete näituse korraldamine. Kõik eksponaadid pidid olema tehtud taaskasutatavatest materjalidest. Näituselt võis leida kindlalt üle saja huvitava meisterduse. Mida kõike võib teha asjadest, mis tavaliselt prügikasti rändavad. Konservipurgist ja munakarbist valgustid, väikeseks jäänud T-särgist taarakotid, jäätisepulkadest sõitev traktor, ajale jalgu jäänud mobiiltelefonidest robot ja palju muud huvitavat. Näitusel olid ka mitmed laua- ja põrandamängud. Näiteks rõõmsavärvilistest konservipurkidest keegel, omahinnaga 0 eurot. Preemiaks perega koos veedetud kvaliteetaeg ja mängulust.

Ühe ema sõnul käis neil meisterdamine mitu päeva ja issi otsis isegi üles oma kooliaja sirkli, et lossi aknad oleks ikka õigesti välja lõigatud. Oli rõõm kuulda lapsi, kes õhinal rääkisid sellest, kuidas kodus koos perega meisterdati.

Loomulikult avati näitus performance´iga. Kohal olid Majahaldjas ja Kiilineiu, kes õpetasid lastele taaskasutuse vajalikke nippe. Lope ja Nähka, kes olid parasjagu teel Nähka vanaema Juuli sünnipäevale, leidsid aega lõigata läbi näituse avamise lint ning pakkuda külastajatele küüslauguleibu. Meie muusikaõpetaja Triin on teinud juba mõned kokkulepped lastega, kes valmistasid pille. Nüüd saavad ka teised lapsed neid muusikatundides kasutada. Majahaldjale hakkas aga väga meeldima üks munakarpidest meisterdatud kevadine lillepärg. Väikesed läbirääkimised ja nüüd võib pärg kaunistada Majahaldja pead. Aitäh, liblikatüdrukud!

Nii palju rahvast korraga pole meie maja fuajees mõnda aega olnud. "Kui palju häid ideid!" ahhetasid õpetajad. Nüüd on näitus kahjuks juba maha võetud aga fotosid meisterdustest saad vaadata meie pildigaleriist lasteaia kodulehel.

Suur, suur tänu kõikidele tublidele suurtele ja väikestele meisterdajatele!

Maibi Rikker (direktor)

 

Helkur

Ühel hämaral pärastlõunal said lasteaia ees kokku Lope ja Nähka. Nende imestus oli suur, kui leidsid aia küljest helkivad ringid. Õnneks oli politseinik Kätlin Murre koos lasteaia lastega aia juures ning nad rääkisid Lopele ja Nähkale helkurist. Nähkale olid tema vanaema-vanaisa rinna peale juba helkuri kinnitanud, kuid Lopel ei olnud. Politseinik Kätlin võttis helkuraia küljest helkuri ja riputas selle Lope paremale poole põlvekõrgusele. Kõik lapsed kontrollisid, kas neil on riiete küljes helkur. Kui see puudus, siis sai helkuri võtta helkuraia küljest. Rõõmustav oli tõdeda, et peaaegu kõikidel lastel oli helkur.

Õnnelik helkuri omanik Lope kutsus lapsi tulema Kätlini politseiauto tuledevihu ette, et vaadata helkuri tööpõhimõtet - helkur helgib autotulede valguses. Tõepoolest nii see oligi.

Äkitselt kostus sügisõhtu hämarusest kurblik laul, kuid näha polnud kedagi. Peagi saabusid tänavalaterna alla külma-küüne-varba-laulu esitajad - mardisandid. Ka martidele sai riputatud helkuraia küljest võetud helkurid ning nüüd olid nad nähtavad ja võisid jätkata oma mardiringkäiku.

Alates 10. novembrist on Kiili Lasteaia juures HELKURAED, mille tööpõhimõtteks on:

 KUI SUL ON ülearune helkur, siis riputa see aia külge.

KUI SUL PUUDUB helkur, võid aia küljest selle endale võtta.

 

Luuletused helkurist:

Kui auto auto järel vurab ja maantee pimedusse sulab, 

siis helkuriga nähtav oled ja pimeduski kole pole.

 

Linnast väljas - maanteepervel, kus ei ole kõnniteed.

Käi sa vasakpoolsel serval - siis sa õigesti just teed.

Pimedal ajal, helkurit mul läheb vaja.

Kõikidele kõikjal siis, nähtav minu käimisviis.

Jätan meelde, tarkus see - helkur paistab kaugele.

 

Turvalist liiklemist soovides,

Liivi Nettan (õppealajuhataja)

 

Sellel õppeaastal (2016-2017) pöörame lasteaias suurt tähelepanu looduse- ja keskkonnahoiule. Teema-aasta algas lasteetendusega "Lope ja Nähka" (traditsiooniliselt kirjutas etenduse teksti õpetaja Monica ning esitas lasteaia personali näitetrupp). Etenduse lõppedes said kõik rühmad endale väikese Lope, kellega koos vaadelda-uurida-avastada-katsetada looduse- ja keskkonna teemadel. Sõber Nähka lubas aeg-ajalt rühmadesse külla tulla.

Õppeaasta jooksul viivad rühmad läbi nn. "teemapäevi". Oktoobris korraldasid lepatriinud-Sajajalgsed teemapäeva "Linnud". Novembrikuus valmistavad ette Tirtsud-Liblikad teemapäeva "Vesi, õhk, tuli". Tulemas on veel jaanuaris Jaaniusside-Sipelgate teemapäev "Loomad", märtsis Mesimummide-Naksitrallide teemapäev "Taimed-lilled" ning mais Põrnikate-Õnneseente teemapäev "Putukad".

Loodust ja keskkonda on kõige parem õppida õues - selle tarbeks kujundame järk-järgult lasteaia õuealale õpiõue. Suvel "kasvas" suure maja õuealale üks puidust õuepaviljon ja klaasist kuppelmaja. Sügisel ehitasidki tublid Liblikate ja Tirtsude rühma isad klaaskuplisse õpitoa tarbeks pingid-lauad. Kevadel on kavas lapsevanemate abiga kujundada õpiõuele pingid-lauad jms. vahendid.

Õppeaasta jooksul käivad lapsed palju õppekäikudel kodukohas ja sõidetakse ka kaugemale (Muraste, Viimsi, Aegviidu looduskeskused, Polli loomaaed jms). Ka õpetajate täiendkoolitused on loodusteemalised - oktoobris läbisime koos kogenud matkajuhiga räätsadel liikudes Viru raba, novembris tutvume Rannamõisa lasteaias tehtava looduskasvatusega jne.

Selle õppeaasta teatrite valik sai tehtud lähtuvalt õppeaasta teemast - ikka looduse ja keskkonnateemaline lasteetendus.

KES ON LOPE?

LOPE oskab ujuda ja lennata. Nagu kõik elusolendid, vajab ka tema ellujäämiseks saastamata õhku ja puhast vett. Lopele meeldivad erksad värvid - ta pea on roheline, tiivad sinised ja püksid punase-lilla kirjud. Lope elab suure metsa keskel, puhta veega tiigi kaldal. Kuna Lope oskab kõndida, ujuda ja lennata, on tal kõikjal sõpru.

KES ON NÄHKA?

NÄHKA iseloomustamiseks sobivad kõige paremini järgmised luuleread:

Igaüks meist Nähkat teab - temast rääkida võib palju head.

Nähkale meeldib lennata ja värsket õhku hingata,

puhta vee sees ujuda ja lastel tarkust jagada.

Ära viska prahti maha, loodus puhas olla tahab.

Nähka väga hästi teab: sõbrad - loodust hoidma peab!

 

Hea lapsevanem,

vaatle-uuri-räägi-arutle-katseta ka sina koos lapsega loodusest, keskkonnast!

 

Liivi Nettan (õppealajuhataja)

 

Jüripäev märgib eesti rahvakalendris kevade ja kevadtööde algust. See on karjalaske- ja põllunduspüha ning olulisim päev, mil vanarahva tarkuse kohaselt jüritule abil hoiti metsloomad eemal karjamaal asuvatest koduloomadest.

Jüripäeva eelhommikul (22.aprillil) saabusid lapsed lasteaeda kodus vanemate abil meisterdatud tõrvikutega. Oh, kui vahvad ja eriilmelised tõrvikud lastel olid. Siinkohal suured tänud emmedele-issidele fantaasiarikaste tõrvikute eest.

Lasteaia terrassile kogunenud lastele rääkis „pereema“ Liivi jüripäeva kombestikust ning elevil „karjalaste“ seltskond suundus „tõrvikutule“ valguses pargis asuvat „talukarja“ otsima. „Karjalaste“ nutikuse ja tubliduse väljaselgitamiseks olid „peretütar“ Angelika ja „perepoeg“ Lauri üles seadnud paar ülesannet: täpsusvisked ja meeskondlik nöörikerimine ümber puu. „Karjalapsed“ läbisid kõik ülesanded raskusteta ja edukalt.

Ka kõik „talukarja“ loomad (hobused, kitsed, lambad ja lehmad) leiti ülesse. Talukarjale tehtud „tõrvikutega“ ring aitab neid terve suve eemal hoida metsloomadest. Karjamaalt tulnud „karjalaps“ sai kõhutäiteks maitsva kaeraküpsise.

Niimoodi mängeldes saigi tutvutud jüripäeva kombestikuga.

Liivi Nettan